מה בין נטורופתיה ופטריות

מה בין נטורופתיה ופטריות

כאשר מדברים על בריאות הגוף, יש אסכולות שונות המבקשות להציע את הפיתרון הטוב ביותר. נטורופתיה היא אחת האלטרנטיבות הבולטות ביותר לאסכולה של הרפואה המודרנית והיא מבקשת לעודד את מנגנוני הגוף שמהווים חלק משמעותי ממערכת החיסון שלנו באמצעות חומרים טבעיים, תוספי תזונה, שמנים אתריים ועוד. בניגוד לתפיסות אלטרנטיביות אחרות, הנטורופתיה היא דווקא שילוב של רפואה מערבית מודרנית והוליזם מסורתי מזרחי שמדבר על חיבור בלתי מנותק של גוף ונפש. הדבר בא לידי ביטוי באופן משמעותי יותר כאשר מדברים על החורף וההתמודדות הפיזית עם מחלות עונתיות וכמובן שהצורך בחיזוק הגוף כולל גם שימוש מושכל במגוון תוספי תזונה לחורף, שכוללים גם פטריות מרפא.

החיזוקים שמגיעים מן הטבע

תוספי תזונה הם שם דבר בכל הנוגע להתמודדות של הגוף עם "פגעי הסביבה והעונה". גוף האדם חייב לשמור על חוזק ועוצמה וזאת ניתן לקבל באמצעות התאמה של תוספי תזונה לחורף, כמו:

  • אומגה 3 – הצורך בתוסף הזה מבוסס על מניעה תמידית של מחלות לב, כמו גם מחלות של כלי הדם ואפילו שבץ מוחי. בנוסף, אומגה 3 עוזר לספיגה טובה יותר של אינסולין בגוף, מפחית משמעותית את הסיכון לדיכאון וכמובן מונע מחלות קשות וכרוניות.
  • ויטמין D – התמיכה של הויטמין המדובר היא במניעה של שברים בגילאים מאוחרים, עזרה במניעת מחלות כרוניות כמו סוכרת מסוג 1 וגם מסוג 2, טיפול באוסטיאופורוזיס וגם מחלות אוטואימוניות.
  • פרוביוטיקה – בכל הנוגע להתמודדות עם טיפולי מנע כנגד מחלות זיהומיות שנוצרות בדרכי העיכול והנשימה ומצבים זיהומיים באזור הנרתיק, פרוביוטיקה היא פיתרון מאוד נכון והכרחי, שכן מדובר על מאבק של חיידקים טובים ברעים. אלה הטובים נקשרים לקולטנים ומונעים מן החיידקים הבעייתיים (פתוגניים) להגיע אל מקורות המזון במעי.

פטריות ומערכת חיסון

הפטריות ידועות כמרכיב מאוד בריא של הטבע. פטריות מרפא ידועות ביכולות שלהן כבר אלפי שנים בתרבויות מאוד עתיקות ואחד הבסיסים המהותיים שנותנים לפטרייה את היתרון הגדול שלה הוא שבעצם אין לפטרייה מערכת חיסונית והיא מתגוננת כנגד חיידקים ומזיקים אחרים באמצעות הפרשה של פוליסכרידים, העוזרים ללמד את תאי מערכת החיסון של הגוף להתמודד עם מחוללי מחלות על סוגיהם השונים. ניתן למצוא סוגים שונים של פטריות שאנו משתמשים גם למאכל על בסיס קולינארי וגם על בסיס של מרפא:

  • שיטאקה – סוג של פטרייה העוזר להתמודדות ומניעה של מחלות זיהומיות וכרוניות באזור הגרון.
  • ראישי – סוג פטרייה העוזר להקל על כאבי הראש בעת כניסה לשלב של מחלה, עוזר לייבוש משמעותי של הסינוסים ומקל על גודש באף.
  • קורדיספס – עוזרת לגוף לקצר את משך הזמן של החולי, מייבשת מצבי ליחה באזור הריאות ועוזרת גם בתופעות נלוות למצבי חולי כמו פצעי חום ואחרים.

המשמעות של ויטמינים

רבות ניתן לספר על יכולת הויטמינים לחזק את הגוף ולשמור על אורח חיים בריא יותר. הנטורופתיה השכילה לאורך השנים שבהן היא קיימת לנצל את מלוא הפוטנציאל של הרפואה המודרנית עם הדגשים ההוליסטיים ואם אנו מבינים שיש לתת לגוף את כל מה שהטבע יכול להציע, בדמות פטריות מרפא ותוספי תזונה אחרים, לצד חיבור רגשי ורוחני מאוד מבוסס ומודע, אנחנו בעצם מאפשרים לגוף להגיב בצורה טובה יותר לסביבה ולשמור על האיזון הדרוש בין כל אותם מחוללי חולי פוטנציאליים ובין מערכות ההגנה הטבעיות שצריכות להגיב בזמן אמת לחיידקים וזיהומים מצד אחד וליצור בסיס הגנה טבעי ומחוזק לאורך זמן מן הצד השני כחלק מהשגרה.